Wereldbeker biatlon 2014/2015 – Wikipedia

De IBU wereldbeker biatlon 2014/2015 ging van start op 30 november 2014 in het Zweedse Östersund en eindigde op 22 maart 2015 in het Russische Chanty-Mansiejsk. Het hoogtepunt van het seizoen waren de wereldkampioenschappen biatlon 2015 in Kontiolahti, Finland. Deze wedstrijden telden ook mee voor het wereldbekerklassement, dit in tegenstelling tot de sporten die onder de FIS-organisatie vallen.

De biatleet die aan het einde van het seizoen de meeste punten had verzameld is de eindwinnaar van de algemene wereldbeker. Ook per onderdeel werd een apart wereldbekerklassement opgemaakt. De algemene wereldbeker werd gewonnen door de Fransman Martin Fourcade en de Wit-Russin Darja Domratsjeva.

Aan het deelnemersveld was dit seizoen niets veranderd ten opzichte van de afgelopen jaren, toen het startveld werd ingekrompen. Enerzijds werd het aantal deelnemers per land beperkt, anderzijds werden de eisen aan de biatleten verscherpt. De IBU wilde hiermee het algehele niveau van de wereldbeker verhogen, beter waarborgen dat tijdens een wedstrijd de biatleten dezelfde omstandigheden hebben en dat de gehele wedstrijd rechtstreeks op televisie uitgezonden kan worden.

Het aantal deelnemers per land hing af van de resultaten van de vorige wereldbekers. De beste vijf landen uit het landenklassement mochten maximaal zes sporters inschrijven voor de individuele nummers, de volgende vijf landen vijf sporters enzovoorts. Daarnaast mochten drie wildcards worden vergeven, waardoor het maximaal aantal biatleten dat aan de start kon verschijnen was beperkt tot 108.

Het aantal startplaatsen per land was als volgt:

Mannen
  • 6 startplaatsen:  Noorwegen,  Rusland,  Duitsland,  Oostenrijk,  Frankrijk
  • 5 startplaatsen:  Zweden,  Tsjechië,  Oekraïne,  Slovenië,  Italië
  • 4 startplaatsen:  Canada,  Zwitserland,  Verenigde Staten,  Slowakije,  Wit-Rusland
  • 3 startplaatsen:  Bulgarije,  Estland,  Finland,  Letland,  Kazachstan
  • 2 startplaatsen:  Roemenië,  Litouwen,  Verenigd Koninkrijk,  Polen,  Servië
  • 1 startplaatsen:  Japan,  China,  Zuid-Korea,  Nederland,  Australië
  • 0 startplaatsen:  Moldavië,  Spanje
Vrouwen
  • 6 startplaatsen:  Noorwegen,  Rusland,  Duitsland,  Oekraïne,  Frankrijk
  • 5 startplaatsen:  Wit-Rusland,  Tsjechië,  Polen,  Italië,  Canada
  • 4 startplaatsen:  Finland,  Slowakije,  Zwitserland,  Verenigde Staten,  Slovenië
  • 3 startplaatsen:  Zweden,  Roemenië,  Estland,  Bulgarije,  Oostenrijk
  • 2 startplaatsen:  Kazachstan,  China,  Litouwen,  Japan,  Andorra
  • 1 startplaatsen:  Zuid-Korea,  Spanje,  Letland,  Nederland,  Verenigd Koninkrijk
  • 0 startplaatsen:  Nieuw-Zeeland,  Hongarije,  Brazilië

Landen zonder startplaatsen konden via een wildcard meedoen aan de wereldbeker.

Er werden ook eisen aan de deelnemers gesteld. Zo mochten alleen biatleten meedoen die bij bepaalde wedstrijden in een bepaalde periode ten minste één keer op een achterstand van maximaal 15% ten opzichte van het gemiddelde van de top 3 waren geëindigd. Alle deelnemers aan de estafette moesten ook voldoen aan het individuele criteria.

Voor elke wedstrijdlocatie mochten landen twee extra biatleten aanmelden. Uit deze groep moesten de deelnemers op de individuele wedstrijden worden geselecteerd.

Kalender[bewerken | brontekst bewerken]

Datum Plaats Onderdeel Eerste Tweede Derde
03/12/2014 Östersund 20 km individueel Emil Hegle Svendsen Serhij Semenov Michal Šlesingr
06/12/2014 10 km sprint Martin Fourcade Ondřej Moravec Jakov Fak
07/12/2014 12,5 km achtervolging Martin Fourcade Anton Sjipoelin Emil Hegle Svendsen
12/12/2014 Hochfilzen 10 km sprint Johannes Thingnes Bø Simon Schempp Andreas Birnbacher
13/12/2014 4 x 7,5 km estafette  Rusland
Maksim Tsvetkov
Timofej Lapsjin
Dmitri Malysjko
Anton Sjipoelin
 Frankrijk
Simon Fourcade
Jean-Guillaume Béatrix
Simon Desthieux
Martin Fourcade
 Noorwegen
Johannes Thingnes Bø
Emil Hegle Svendsen
Lars Helge Birkeland
Tarjei Bø
14/12/2014 12,5 km achtervolging Martin Fourcade Simon Schempp Jakov Fak
19/12/2014 Pokljuka 10 km sprint Anton Sjipoelin Dominik Landertinger Emil Hegle Svendsen
20/12/2014 12,5 km achtervolging Emil Hegle Svendsen Anton Sjipoelin Martin Fourcade
21/12/2014 15 km massastart Anton Sjipoelin Martin Fourcade Simon Eder
08/01/2015 Oberhof 4 x 7,5 km estafette  Rusland
Jevgeni Garanitsjev
Timofej Lapsjin
Dmitri Malysjko
Anton Sjipoelin
 Noorwegen
Vetle Sjåstad Christiansen
Alexander Os
Johannes Thingnes Bø
Ole Einar Bjørndalen
 Frankrijk
Simon Fourcade
Jean-Guillaume Béatrix
Simon Desthieux
Quentin Fillon Maillet
10/01/2015 10 km sprint Martin Fourcade Ole Einar Bjørndalen Timofej Lapsjin
11/01/2015 15 km massastart Martin Fourcade Anton Sjipoelin Dmitri Malysjko
15/01/2015 Ruhpolding 4 x 7,5 km estafette  Noorwegen
Ole Einar Bjørndalen
Erlend Bjøntegaard
Johannes Thingnes Bø
Emil Hegle Svendsen
 Duitsland
Erik Lesser
Andreas Birnbacher
Arnd Peiffer
Simon Schempp
 Rusland
Jevgeni Garanitsjev
Timofej Lapsjin
Aleksej Volkov
Anton Sjipoelin
17/01/2015 10 km sprint Johannes Thingnes Bø Simon Schempp Arnd Peiffer
18/01/2015 15 km massastart Simon Schempp Quentin Fillon Maillet Michal Šlesingr
22/01/2015 Antholz 10 km sprint Simon Schempp Jevgeni Garanitsjev Jakov Fak
24/01/2015 12,5 km achtervolging Simon Schempp Simon Eder Jevgeni Garanitsjev
25/01/2015 4 x 7,5 km estafette  Noorwegen
Ole Einar Bjørndalen
Tarjei Bø
Johannes Thingnes Bø
Emil Hegle Svendsen
 Duitsland
Erik Lesser
Daniel Böhm
Arnd Peiffer
Simon Schempp
 Frankrijk
Simon Fourcade
Quentin Fillon Maillet
Simon Desthieux
Jean-Guillaume Béatrix
07/02/2015 Nové Město na Moravě 10 km sprint Jakov Fak Simon Schempp Jean-Guillaume Béatrix
08/02/2015 12,5 km achtervolging Jakov Fak Simon Schempp Martin Fourcade
12/02/2015 Oslo 20 km individueel Martin Fourcade Jevgeni Garanitsjev Serhij Semenov
14/02/2015 10 km sprint Arnd Peiffer Martin Fourcade Anton Sjipoelin
15/02/2015 4 x 7,5 km estafette  Rusland
Jevgeni Garanitsjev
Maksim Tsvetkov
Dmitri Malysjko
Anton Sjipoelin
 Duitsland
Erik Lesser
Andreas Birnbacher
Arnd Peiffer
Simon Schempp
 Oostenrijk
Daniel Mesotitsch
Simon Eder
Sven Grossegger
Dominik Landertinger
Wereldkampioenschappen biatlon 2015
07/03/2015 Kontiolahti 10 km sprint Johannes Thingnes Bø Nathan Smith Tarjei Bø
08/03/2015 12,5 km achtervolging Erik Lesser Anton Sjipoelin Tarjei Bø
12/03/2015 20 km individueel Martin Fourcade Emil Hegle Svendsen Ondřej Moravec
14/03/2015 4 x 7,5 km estafette  Duitsland
Erik Lesser
Daniel Böhm
Arnd Peiffer
Simon Schempp
 Noorwegen
Ole Einar Bjørndalen
Tarjei Bø
Johannes Thingnes Bø
Emil Hegle Svendsen
 Frankrijk
Simon Fourcade
Jean-Guillaume Béatrix
Quentin Fillon Maillet
Martin Fourcade
15/03/2015 15 km massastart Jakov Fak Ondřej Moravec Tarjei Bø
19/03/2015 Chanty-Mansiejsk 10 km sprint Martin Fourcade Anton Sjipoelin Benedikt Doll
21/03/2015 12,5 km achtervolging Nathan Smith Benedikt Doll Anton Sjipoelin
22/03/2015 15 km massastart Jakov Fak Anton Sjipoelin Tarjei Bø

Eindstanden[bewerken | brontekst bewerken]

Kalender[bewerken | brontekst bewerken]

Datum Plaats Onderdeel Eerste Tweede Derde
04/12/2014 Östersund 15 km individueel Darja Domratsjeva Kaisa Mäkäräinen Valj Semerenko
06/12/2014 7,5 km sprint Tiril Eckhoff Veronika Vítková Kaisa Mäkäräinen
07/12/2014 10 km achtervolging Kaisa Mäkäräinen Valj Semerenko Dorothea Wierer
12/12/2014 Hochfilzen 7,5 km sprint Kaisa Mäkäräinen Karin Oberhofer Tiril Eckhoff
13/12/2014 4 x 6 km estafette  Duitsland
Luise Kummer
Franziska Hildebrand
Vanessa Hinz
Franziska Preuß
 Wit-Rusland
Nadezjda Skardino
Nastassia Doebarezava
Nadzeja Pisareva
Darja Domratsjeva
 Tsjechië
Eva Puskarčíková
Gabriela Soukalová
Jitka Landová
Veronika Vítková
14/12/2014 10 km achtervolging Kaisa Mäkäräinen Jekaterina Glazyrina Anaïs Bescond
18/12/2014 Pokljuka 7,5 km sprint Gabriela Soukalová Dorothea Wierer Valj Semerenko
20/12/2014 10 km achtervolging Darja Domratsjeva Kaisa Mäkäräinen Valj Semerenko
21/12/2014 12,5 km massastart Kaisa Mäkäräinen Anaïs Bescond Nadezjda Skardino
07/01/2015 Oberhof 4 x 6 km estafette  Tsjechië
Eva Puskarčíková
Gabriela Soukalová
Jitka Landová
Veronika Vítková
 Frankrijk
Marine Bolliet
Marie Dorin Habert
Justine Braisaz
Anaïs Bescond
 Wit-Rusland
Nadezjda Skardino
Nastassia Doebarezava
Nadzeja Pisareva
Darja Domratsjeva
09/01/2015 7,5 km sprint Veronika Vítková Dorothea Wierer Nicole Gontier
11/01/2015 12,5 km massastart Darja Domratsjeva Veronika Vítková Tiril Eckhoff
14/01/2015 Ruhpolding 4 x 6 km estafette  Tsjechië
Eva Puskarčíková
Gabriela Soukalová
Jitka Landová
Veronika Vítková
 Wit-Rusland
Nadezjda Skardino
Irina Krjoeko
Nadzeja Pisareva
Darja Domratsjeva
 Duitsland
Franziska Preuß
Franziska Hildebrand
Vanessa Hinz
Laura Dahlmeier
16/01/2015 7,5 km sprint Fanny Horn Darja Domratsjeva Tiril Eckhoff
18/01/2015 12,5 km massastart Darja Domratsjeva Franziska Preuß Veronika Vítková
23/01/2015 Antholz 7,5 km sprint Darja Domratsjeva Kaisa Mäkäräinen Laura Dahlmeier
24/01/2015 10 km achtervolging Darja Domratsjeva Darja Virolajnen Kaisa Mäkäräinen
25/01/2015 4 x 6 km estafette  Duitsland
Franziska Hildebrand
Franziska Preuß
Luise Kummer
Laura Dahlmeier
 Tsjechië
Eva Puskarčíková
Gabriela Soukalová
Jitka Landová
Veronika Vítková
 Oekraïne
Joelia Dzjyma
Natalja Boerdyga
Olga Abramova
Valj Semerenko
07/02/2015 Nové Město na Moravě 7,5 km sprint Laura Dahlmeier Franziska Hildebrand Darja Domratsjeva
08/02/2015 10 km achtervolging Darja Domratsjeva Kaisa Mäkäräinen Laura Dahlmeier
12/02/2015 Oslo 15 km individueel Kaisa Mäkäräinen Darja Domratsjeva Veronika Vítková
14/02/2015 7,5 km sprint Darja Domratsjeva Laura Dahlmeier Marie Dorin Habert
15/02/2015 4 x 6 km estafette  Tsjechië
Eva Puskarčíková
Gabriela Soukalová
Jitka Landová
Veronika Vítková
 Italië
Dorothea Wierer
Nicole Gontier
Federica Sanfilippo
Karin Oberhofer
 Frankrijk
Anaïs Bescond
Enora Latuilliere
Coline Varcin
Marie Dorin Habert
Wereldkampioenschappen biatlon 2015
07/03/2015 Kontiolahti 7,5 km sprint Marie Dorin Habert Weronika Nowakowska-Ziemniak Valj Semerenko
08/03/2015 10 km achtervolging Marie Dorin Habert Laura Dahlmeier Weronika Nowakowska-Ziemniak
11/03/2015 15 km individueel Jekaterina Joerlova Gabriela Soukalová Kaisa Mäkäräinen
13/03/2015 4 x 6 km estafette  Duitsland
Franziska Hildebrand
Franziska Preuß
Vanessa Hinz
Laura Dahlmeier
 Frankrijk
Anaïs Bescond
Enora Latuilliere
Justine Braisaz
Marie Dorin Habert
 Italië
Lisa Vittozzi
Karin Oberhofer
Nicole Gontier
Dorothea Wierer
15/03/2015 12,5 km massastart Valj Semerenko Franziska Preuß Karin Oberhofer
20/03/2015 Chanty-Mansiejsk 7,5 km sprint Kaisa Mäkäräinen Laura Dahlmeier Darja Domratsjeva
21/03/2015 10 km achtervolging Darja Domratsjeva Laura Dahlmeier Franziska Preuß
22/03/2015 12,5 km massastart Laura Dahlmeier Gabriela Soukalová Marie Dorin-Habert

Eindstanden[bewerken | brontekst bewerken]

Kalender[bewerken | brontekst bewerken]

Eindstand[bewerken | brontekst bewerken]

1 In het klassement voor wereldbeker gemengde estafette tellen zowel de gemengde estafette als de single-mixed-relay mee.