Mistrzostwa świata w łyżwiarstwie figurowym 1997 – zawody rangi mistrzowskiej w łyżwiarstwie figurowym, które odbywały się od 16 do 23 marca 1997 w hali CIG de Malley w Lozannie. Podczas zawodów rozgrywane były konkurencje solistów, solistek, par sportowych oraz par tanecznych.
Złoty medal wśród solistów zdobył Kanadyjczyk Elvis Stojko, zaś wśród solistek triumfowała Amerykanka Tara Lipinski. W parach sportowych tytuł mistrzowski wywalczyli Niemcy Mandy Wötzel i Ingo Steuer. W parach tanecznych triumfowali Rosjanie Oksana Griszczuk i Jewgienij Płatow.
Soliści [ edytuj | edytuj kod]
Zawodnik
Reprezentacja
Punkty
[4]
[4]
1
Elvis Stojko
Kanada
3,0
2
4
1
2
Todd Eldredge
Stany Zjednoczone
3,0
1
2
2
3
Aleksiej Jagudin
Rosja
5,5
6
5
3
4
Wiaczesław Zahorodniuk
Ukraina
7,0
3
6
4
5
Ilja Kulik
Rosja
7,5
2
3
6
6
Andrejs Vlascenko
Niemcy
10,0
4
10
5
7
Michael Weiss
Stany Zjednoczone
12,5
4
9
8
8
Igor Paszkiewicz
Azerbejdżan
13,0
5
12
7
9
Jeffrey Langdon
Kanada
14,5
5
11
9
10
Takeshi Honda
Japonia
15,5
7
7
12
11
Steven Cousins
Wielka Brytania
19,5
9
17
11
12
Éric Millot
Francja
19,5
3
13
13
13
Laurent Tobel
Francja
20,0
6
20
10
14
Cornel Gheorghe
Rumunia
23,0
8
18
14
15
Michael Shmerkin
Izrael
24,0
11
8
20
16
Szabolcs Vidrai
Węgry
24,5
7
15
17
17
Konstantin Kostin
Łotwa
25,0
8
14
18
18
Michael Tyllesen
Dania
25,5
12
19
16
19
Zhengxin Guo
Chiny
26,0
12
22
15
20
Roman Skorniakov
Uzbekistan
27,0
13
16
19
21
Michael Hopfes
Niemcy
31,5
10
21
21
22
Anthony Liu
Australia
34,0
9
24
22
23
Iwan Dinew
Bułgaria
35,5
13
23
24
24
Patrick Meier
Szwajcaria
36,0
16
26
23
WD
Aleksiej Urmanow
Rosja
1
1
Nie awansowali do programu dowolnego
26
Markus Leminen
Finlandia
14
26
27
Gilberto Viadana
Włochy
14
27
28
Lee Kyu-hyun
Korea Południowa
11
28
29
Robert Grzegorczyk
Polska
15
29
30
Patrick Schmit
Luksemburg
10
30
31
Wachtang Murwanidze
Gruzja
15
31
Nie awansowali do programu krótkiego
32
Jordi Pedro
Hiszpania
16
33
Alexander Murashko
Białoruś
17
Margus Hernits
Estonia
17
35
Karel Nekola
Czechy
18
Daniel Hollander
Stany Zjednoczone
18
37
Ferdi Skoberla
Południowa Afryka
19
Róbert Kažimír
Słowacja
19
39
Youri Litvinov
Kazachstan
20
David Liu
Chińskie Tajpej
20
41
Richardo Olaverrieta
Meksyk
21
Florian Tuma
Austria
21
43
Yan-Ho Brian Chan
Hongkong
22
Matthew van den Broeck
Belgia
22
WD
Armen Asoyan
Armenia
Solistki [ edytuj | edytuj kod]
Zawodniczka
Reprezentacja
Punkty
[5]
[5]
1
Tara Lipinski
Stany Zjednoczone
2,5
1
1
2
2
Michelle Kwan
Stany Zjednoczone
3,0
1
4
1
3
Vanessa Gusmeroli
Francja
5,0
2
2
4
4
Irina Słucka
Rosja
6,0
3
6
3
5
Marija Butyrska
Rosja
6,5
3
3
5
6
Laetitia Hubert
Francja
10,5
9
7
7
7
Krisztina Czakó
Węgry
10,5
4
5
8
8
Julia Lautowa
Austria
14,5
5
11
6
9
Julija Ławrenczuk
Ukraina
15,0
4
9
10
10
Eva-Maria Fitze
Niemcy
16,5
8
16
9
11
Joanne Carter
Australia
16,5
10
10
12
12
Olga Markowa
Rosja
19,0
7
15
11
13
Nicole Bobek
Stany Zjednoczone
20,0
2
8
15
14
Zuzanna Szwed
Polska
21,5
5
12
14
15
Lucinda Ruh
Szwajcaria
22,5
6
18
13
16
Lenka Kulovaná
Czechy
23,5
7
14
18
17
Tatiana Malinina
Uzbekistan
25,0
12
17
19
18
Fumie Suguri
Japonia
25,5
10
24
16
19
Alisa Drei
Finlandia
27,0
8
22
17
20
Mojca Kopač
Słowenia
29,5
13
13
22
21
Julija Worobjowa
Azerbejdżan
30,0
6
20
20
22
Helena Grundberg
Szwecja
32,0
13
23
21
23
Hanae Yokoya
Japonia
32,5
9
19
23
WD
Susan Humphreys
Kanada
12
24
Nie awansowały do programu dowolnego
25
Chen Lu
Chiny
11
25
26
Tony Bombardieri
Włochy
15
26
27
Zuzana Paurova
Słowacja
14
27
28
Marta Andrade
Hiszpania
11
28
29
Ivana Jakupčević
Chorwacja
15
29
30
Sofia Penkova
Bułgaria
14
30
Nie awansowały do programu krótkiego
31
Valeria Trifancova
Łotwa
16
Yankun Du
Chiny
16
33
Valentina Gazeleridou
Grecja
17
Shirene Human
Południowa Afryka
17
35
Noemi Bedo
Rumunia
18
Zoe Jones
Wielka Brytania
18
37
Patricia Ferriot
Belgia
19
Jung Min-ju
Korea Południowa
19
39
Ja-Lin Weng
Chińskie Tajpej
20
Kaja Hanevold
Norwegia
20
41
Liina-Grete Lilender
Estonia
21
Rita Dolly Auyeung
Hongkong
21
WD
Veronika Dytrt
Niemcy
Pary sportowe [ edytuj | edytuj kod]
Zawodnicy
Reprezentacja
Punkty
[6]
[6]
1
Mandy Wötzel / Ingo Steuer
Niemcy
1,5
1
1
2
Marina Jelcowa / Andriej Buszkow
Rosja
3,0
2
2
3
Oksana Kazakowa / Artur Dmitrijew
Rosja
6,0
6
3
4
Kyoko Ina / Jason Dungjen
Stany Zjednoczone
6,5
5
4
5
Jenni Meno / Todd Sand
Stany Zjednoczone
7,0
4
5
6
Kristy Sargeant / Kris Wirtz
Kanada
10,0
8
6
7
Sarah Abitbol / Stéphane Bernadis
Francja
10,5
7
7
8
Dorota Zagórska / Mariusz Siudek
Polska
13,5
11
8
9
Jelena Bierieżna / Anton Sicharulidze
Rosja
13,5
3
12
10
Peggy Schwarz / Mirko Müller
Niemcy
14,5
9
10
11
Xue Shen / Hongbo Zhao
Chiny
16,0
14
9
12
Marina Khalturina / Andrei Kriukov
Kazachstan
16,0
10
11
13
Silvia Dimitrov / Rico Rex
Niemcy
19,0
12
13
14
Marie-Claude Savard-Gagnon / Luc Bradet
Kanada
21,5
15
14
15
Stephanie Stiegler / John Zimmerman
Stany Zjednoczone
21,5
13
15
16
Danielle McGrath / Stephen Carr
Australia
24,0
16
16
17
Elaine Asanakis / Joel McKeever
Grecja
26,0
18
17
18
Ołena Bełusowśka / Stanisław Morozow
Ukraina
26,5
17
18
19
Svetlana Plachonina / Dmitri Kaplun
Białoruś
28,5
19
19
20
Elena Sirokhvatova / Oleg Shliakhov
Łotwa
30,0
20
20
21
Inga Rodionowa / Aleksandr Aniczenko
Azerbejdżan
32,0
22
21
22
Jekaterina Nekrassova / Valdis Mintals
Estonia
34,0
24
22
23
Marija Krasiłcewa / Aleksandr Czestnich
Armenia
34,5
23
23
WD
Lesley Rogers / Michael Aldred
Wielka Brytania
21
Nie awansowali do programu dowolnego
25
Jelena Jerszowa / Jewgienij Swiridow
Uzbekistan
25
Pary taneczne [ edytuj | edytuj kod]
Zawodnicy
Reprezentacja
Punkty
CD-A
CD-B
OD[7]
FD[7]
1
Oksana Griszczuk / Jewgienij Płatow
Rosja
2,0
1
1
1
1
2
Anżelika Kryłowa / Oleg Owsiannikow
Rosja
4,0
2
2
2
2
3
Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz
Kanada
5,8
3
3
3
3
4
Sophie Moniotte / Pascal Lavanchy
Francja
8,2
4
5
4
4
5
Marina Anisina / Gwendal Peizerat
Francja
8,8
5
4
5
5
6
Elizabeth Punsalan / Jerod Swallow
Stany Zjednoczone
12,0
6
6
6
6
7
Irina Łobaczowa / Ilja Awierbuch
Rosja
14,0
7
7
7
7
8
Irina Romanowa / Ihor Jaroszenko
Ukraina
16,0
8
8
8
8
9
Barbara Fusar-Poli / Maurizio Margaglio
Włochy
18,8
9
10
10
9
10
Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas
Litwa
19,2
10
9
9
10
11
Sylwia Nowak / Sebastian Kolasiński
Polska
22,4
12
12
11
11
12
Kati Winkler / René Lohse
Niemcy
25,2
13
14
13
12
13
Kateřina Mrázová / Martin Šimeček
Czechy
25,6
11
11
12
14
14
Tatjana Nawka / Nikołaj Morozow
Białoruś
26,8
14
13
14
13
15
Jelizawieta Stekolnikowa / Dmitrij Kazarłyga
Kazachstan
30,0
15
15
15
15
16
Marika Humphreys / Philip Askew
Wielka Brytania
32,0
16
16
16
16
17
Eve Chalom / Mathew Gates
Stany Zjednoczone
34,8
18
17
18
17
18
Galit Chait / Siergiej Sachnowski
Izrael
35,2
17
18
17
18
19
Ałbena Denkowa / Maksim Stawiski
Bułgaria
38,2
20
19
19
19
20
Chantal Lefebvre / Michel Brunet
Kanada
38,8
19
20
20
20
21
Angelika Füring / Bruno Ellinger
Austria
43,2
22
23
22
21
22
Aya Kawai / Hiroshi Tanaka
Japonia
44,0
21
21
21
23
23
Šárka Vondrková / Lukáš Král
Czechy
45,2
23
24
23
22
24
Jenny Dahlen / Juris Razgulajevs
Łotwa
47,6
24
22
24
24
Nie awansowali do tańca dowolnego
25
Chantal Loyer / Justin Bell
Australia
25
25
25
26
Kristina Kalesnik / Alexander Terentjev
Estonia
26
27
26
27
Bianca Szijgyarto / Szilárd Tóth
Węgry
27
26
27
28
Olga Slobodova / Dmitri Beljk
Uzbekistan
28
29
28
29
Kornelia Barany / Andre Rosnik
Węgry
29
29
29
30
Lucine Chakmakjian / Corey Lapaige
Belgia
29
28
29
Recent Comments